Jak to začalo

Jsem máma nedonošeňátka, které potkalo spoustu těžkostí, společně jsme se vyhrabaly ze dna a já se rozhodla psát její příběh a předat své zkušenosti dál. Mé poslání je pomoci Vám projít těžkými životními situacemi, dodat vám nové vhledy i sílu zvednout se a jít dál. Jsem tady pro všechny, kteří potřebují věřit v zázraky.

Jsem maminkou dokonalé holčičky Elišky, která přišla na svět ve 25 týdnu těhotenství s váhou 660 g a 33 cm. Elišce jsou nyní čtyři roky. Je to skvělá, zvídává holčička, s touhou objevovat svět, a s tak neuvěřitelnou silou posouvat se dál. Každý den mě překvapuje, jak se učí nové a další věci.

Náš život se teď točí kolem neustálých návštěv doktorů, dojížděním na různé rehabilitace, cvičením doma a péči v různých oblastech jejího zdraví, které nejsou běžnou součástí života, když se vám narodí dítě. Ale děláme vše pro to, ať je jednou Eliška stoprocentně zdravá jak mentálně, tak fyzicky a jsem ochotná udělat pro to vše a těším se na den, až mi má dcera řekne „Děkuji ti maminko, děkuji za veškerou péči, kterou jsi mi dala, jsem zdravá a mám plnohodnotný život.“

Když se narodí děťátko předčasně, často je to velmi nečekané a velmi rychlé, během pár hodin se svět otočí vzhůru nohama a vše co jsme znali, vše, co bylo součástí našeho života jako by nebylo a začíná nový život, na který nás nikdo nepřipravil, a na který se ani připravit nedá. Vše je nové, vše je děsivé a nikdo neví, kam se to posune.
Přesně takto to začalo i u nás, byli jsme zrovna na dovolené v Jižních Čechách, 400 km od domova, já si užívala (až na malou komplikaci na začátku) naprosto ukázkové těhotenství. V jeden den mi nebylo úplně dobře, pro jistotu jsme jeli do nejbližší nemocnice v Českém Krumlově na kontrolu, odtud nás poslali rovnou do Budějovic, kde jsou na předčasné porody připraveni, se slovy “rodíte, být vámi jedu rychle“ a o 24 hodin později už mi lékaři gratulovali k narození miminka a já na ně zírala a naprosto nechápala k čemu mi to vlastně gratulují.

  • Toto jsem si zapsala pár dní po porodu
    “Jsou situace, které tě srazí na kolena, ve kterých se jen těžce dýchá a člověk nechápe, jak se v nich ocitl. Prostě jen stojíš, tady a teď, zíráš a v naprosté bezmoci nemůžeš vůbec nic. Najednou se celý vesmír zastaví a život se během minut převrátí naruby, vše je jinak, co se nám zdálo důležité, vypadá teď tak malicherné. “

A tak začal maraton nekonečného stání u inkubátoru se skleněnýma očima, poslouchání lékařských diagnostik, kterým jsem absolutně nerozuměla a modlení se za život našeho dítěte.
Její první dny byly jako v mlze, byly to dny boje o život a bojovala ještě mnohokrát poté. Hned od prvního dne musela být Eliška intubována – připojena na dýchací přístroj, na kterém byla 3 měsíce, než přešla na jednodušší dechovou podporu. Třetí den po narození dostala žloutenku, 4. den na přístroji to její plíce nezvládly a dostala pneumotorax. 5. den nám lékaři oznámili masivní krvácení do mozku, v levé hemisféře druhého stupně, v pravé čtvrtého. Do toho stále bojovala s infekcí, kterou ode mě převzala. Lékaři nám nebyli schopní říct, zda to vše přežije. 

  • Do té doby jsem v životě nezpívala před cizími lidmi, ale když jsem tam seděla a nemohla udělat nic jiného, vůbec jsem se neostýchala a vybalila svůj falešný zpěv před všemi sestřičkami. Miminku je totiž úplně jedno, jak falešně maminka zpívá, je pro něj důležité slyšet její hlas.

Máte šanci jedna ku milionu

Po týdnu si nás primář nechal zavolat do své kanceláře, aby nám shrnul, co vše se událo a jaké máme vyhlídky. Eliška se celkem stabilizovala, ale infekce, kterou přebrala ode mě udělala v jejím malinkatém tělíčku paseku, plíce, které byly extrémně nedovyvinuté, krvácení do mozku.. Sedět tam a poslouchat ho, bylo do té doby, to nejtěžší v mém životě. Věděli jsme, že nám musí říct ty nejhorší scénáře, všechna fakta, která již nastaly a která ještě můžou nastat. Ale i tak, který rodič má po narození vytouženého děťátka sílu toto poslouchat? Pan doktor nám vysvětloval, že pokud to zajde příliš daleko a oni již nebudu mít, jak léčit, bude třeba mluvit o etickém kodexu, ať si ujasníme, kam až to chceme nechat zajít. Dodal, ať jsme připraveni na vše.

Řekl nám, že pokud přežije, nejspíše bude mít následky, neví jaké, zda z ní bude ležák, nebo zda následky budou zanedbatelné. Také nám řekl, že jsme ještě mladí a zeptal se nás, zda nechceme začít znovu. My byli ale pevně rozhodnutí, pokud existuje naděje a pokud nám nedokážou říct 100 %, že to dopadne jinak než dobře, tak ať léčí a ať udělají vše. A my budeme dělat také vše, modlit se, přát si, držet se posledního stébla naděje, myslet pozitivně. Zeptala jsem se ho, jakou máme šanci, řekl: „Máte šanci jedna ku milionu“. V tu chvíli jsem si uvědomila, že máme zatraceně velkou šanci! Vždyť na světě je téměř 8 miliard lidí.

Od první chvíle jsme věřili, že to Eliška zvládne, že si to své místo tady vybojuje. A ani ona se přes to všechno nehodlala vzdávat a celou dobu bojovala jako lev. Protože, tam, kde končí možnosti lékařů, začíná víra a láska rodičů

  • Od první chvíle jsme se zaměřili na to, že Eliška všechno zvládne, že to překonáme a viděli jsme Elišku někde v budoucnosti zdravou, šťastnou, usměvavou. Každý den, kdy jsme seděli u inkubátoru, jsme s ní mluvili. Říkali jsme jí, co vše ji doma čeká, jak jí ukážeme celý svět, četli jsme jí z knih, zpívali písničky a hlavně jí říkali, jak ji milujeme.

Všeho všudy má za sebou Eliška zatím 15 operací. Nespočet infekcí, transfuzí krve, zlomenou ručku..

Krátce po převozu z Budějovic do Ostravy dostala infekci do bříška, museli ji vzít velkou část tlustého střeva a udělat ji vývod na břišní stěnu. Kvůli retinopatii jí také lékaři provedli operaci očiček. Celkem 10× operovali hlavičku, kvůli krvácení do mozku ji vznikl hydrocefalus, mozkomišní mok se jí nevstřebává, a tak museli hledat řešení, nejprve jí udělali zevní mozkovou drenáž – vyvedli jí z hlavičky hadičku, která mok odváděla ven, následně jí do hlavičky zavedli tzv. ommaya reservoár, přes který ji 2× denně dělali punkci.

V prosinci 2020 dostala Eli zánět mozkových blan, reservoár museli vytáhnout a udělat znovu drenáž. Tehdy znovu bojovala o život a místo naděje na odchod domů se posunula o několik kroků zpět a my znovu poslouchali tu větu: „Pokud to přežije,…“

Dlouhou dobu jsme se točili v začarovaném kruhu, kdy museli reoperovat mozkovou drenáž, zkoušeli řešení s V3 stomií, dvakrát ji voperovali VP shunt, který se nakonec s ommaya reservoárem stal konečným řešením, a na jaře roku 2021, přesně po 8 a půl měsících strávených v nemocnici, jsme si konečně naší holčičku odvezli domů.

Konečně doma

Po aklimatizaci jsme si to rodičovství konečně začali užívat. Chodili jsme na procházky, navštěvovala nás rodina, často jsme jezdili a stále jezdíme na kontroly k různým lékařům, ale hlavně jsme konečně začali pořádně cvičit. V nemocnici to šlo jen omezeně. A tak v přátelském a láskyplném prostředí začala Eliška dělat veliké pokroky. Nikdy se přesto vše co ji potkalo nepřestala usmívat. Je velice zvědavá a v jejích očích jde vidět to odhodlání, ta touha jít dál! Naučila se hezky papat, ráda objevovala nové věci, trénovali jsme pasení koníčků a otáčení se na bok, na podzim se ji konečně samotné podařilo otáčet se na bříško. 

Ovšem osud nám toho naložil ještě více a v listopadu 2021 jsme opět skončili v nemocnici. Elišce přestalo vyhovovat nastavení VP shuntu. Druhý den v nemocnici zkolabovala, museli ji zaintubovat a přivést do umělého spánku. Udělali reoperaci shuntu a upravili nastavení průtoku. Následně se Elišce rozjel oboustranný covidový zápal plic a znovu bojovala o život. Naštěstí opět vše zvládla a po 5 týdnech nás na Vánoce pustili domů.

V květnu 2022 se po několika odkladech uskutečnila další velká operace a to zanoření střívka. Tehdy šlo, díky Bohu, vše jako po másle a Eliška téměř po dvou letech začala vytvářet poklady do plínky 🙂

Od té chvíle jsme si užívali časy klidu, všechny důležité operace měla za sebou, nastavili jsme pravidelné neurorehabilitace a další terapie, v září jsme si jeli odpočinout na první společnou dovolenou do Chorvatska. V říjnu jsme absolvovaly první měsíční lázně a Vánoční čas jsme si konečně užili v pohodlí domova. 

Na jaře 2023, prakticky téměř přesně na rok od poslední operace se Eliščin stav začal opět horšit. Eliška byla neklidná, hodně plakala a několik týdnů jsme hledali příčinu obtíží. Až nakonec musela podstoupit magnetickou rezonanci, na které se zjístilo, že VP shunt nefunguje a musí urgentně podstoupit operaci a výměnu přístroje v hlavičče. I tehdy se naštěstí vše povedlo a Elišce se po operaci ulevilo. 

Hluboký klid a víra

Přesto všechno, si stále udržujeme pozitivní mysl, víru, nadhled. Vím, že můžu ovlivnit to, jak to dopadne a to tím, jak se k tomu stavím. Protože náš postoj většinou rozhoduje o všem, rozhodneme-li se to vzdát, naše dítě nemusí mít tolik síly, aby to zvládlo samo, ale pokud se k této situaci postavíme tak, že to prostě dopadne nejlépe jak může a že jsme připraveni do toho dát vše, že prostě budeme bojovat, naše děťátka budou bojovat s námi.
A proto jsem se rozhodla sdílet příběh mé dcery, pro všechny, kteří si touto cestou musíte také projít, pro vás, kteří se nacházíte v bezvýchodné situaci, abyste věděli, že v tom nejste sami, že tou cestou již prošlo tolik rodin a zvládli to, že pokud máte víru, je možné nemožné. Tento příběh je pro všechny, kteří věří, chtějí nebo potřebují věřit v zázraky.